"Metamorfozy" (2012-2014), wspierany przez Komisję Europejską w ramach Programu Kultura, to wspólny projekt trzech instytucji: La Briqueterie/CDC du Val de Marne (Francja), Les Brigittines (Belgia) oraz Centrum Kultury ZAMEK (Polska). Obejmować będzie międzynarodowe produkcje artystyczne (spektakle taneczne, wideo, interwencje miejskie, debaty, warsztaty) podejmujące temat metamorfozy władzy duchowej i religijnej, pracy i władzy politycznej.


IDEA________________________________________________________________________________


Ożywić przeszłość na ścieżkach współczesności.

Trzy przesiąknięte historią miejsca przekształcone w centra kultury zajmujące się współczesną sztuką, tańcem i ruchem; trzy sposoby na to, by przeszłość odżyła na ścieżkach dnia dzisiejszego i jutrzejszego: La Briqueterie w Vitry-sur-Seine, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Les Brigittines w Brukseli.
Połączyło je wspólne pragnienie wspierania i promowania realizacji choreograficznych podejmujących tematykę transformacji.
Trzech choreografów, których projekty wybrano w szeroko zakrojonym konkursie, podjęło wyzwanie i rozpoczęło pracę nad nowymi produkcjami, które stworzone zostaną specjalnie dla tych trzech ośrodków i tam wystawione. Jednocześnie, w całym projekcie bierze również udział kilku łączących różne dyscypliny artystów oraz twórca filmowy.
Zwieńczeniem projektu będzie Focus, tygodniowy festiwal, który odbędzie się na przestrzeni maja i czerwca 2014 r. we wszystkich trzech ośrodkach partnerskich.

Działania w ramach projektu obejmują:
- współprodukcję trzech realizacji choreograficznych, kończących się europejskim tournee,
- realizacja filmu-video,
- projekty site-specific realizowane w każdym z miast,
- spotkania, dyskusje i warsztaty dla publiczności.
 
Bezpłatne wejsciówki do odbioru w kasie CK ZAMEK od 6.05.

http://metamorphoses2014.wordpress.com
 
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

W ramach Focus Festiwal Metamorfozy w ZAMKU odbyły się następujące wydarzenia:

POKAZ FILMU „NIKT NIE UŚMIECHA SIĘ SERDECZNIEJ NIŻ PRZYJAZNY DUCH”, REŻ. CLOTILDE AMPRIMOZ 
13.05. g. 18 Sala Kinowa
14.05. g. 18 Sala Kinowa
15.05. g. 18 Sala pod Zegarem
17.05. g. 16 Sala Kinowa

SPEKTAKL „TYRAN(S)” DAME DE PIC – choreografia Karine Ponties
13.05. g. 19 
14.05. g. 12 

Sala Wielka 

SPEKTAKL „ADD UP – SPACE AND POWER” TEATRO SENZA CONFINI DI PELLE – choreografia Dario La Stella
15.05. g. 21
16.05. g. 12 

Sala Wielka

DYSKUSJA „PAMIĘĆ W TAŃCU” z udziałem Olgi De Soto, Anny Królicy, Małgorzaty Jabłońskiej i Martina Nachbara
14.05. g. 17 
Scena Nowa

PREZENTACJA IN SITU / OST COLLECTIVE
16.05. g. 10 Areszt Śledczy / g. 17 Scena Nowa

SPEKTAKL „I WANNA BE SOMEONE GREAT” HARAKIRI FARMERS – choreografia Dominika Knapik
17.05. g. 12, 21 
Sala Wielka

na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki do obioru w kasie CK ZAMEK od 6.05.

MIEJSCA_______________________________________________________________________________

La Briqueterie – Centrum Rozwoju Choreografii w Val de Marne

La Briqueterie jest przestrzenią i miejscem stworzonym specjalnie dla tańca. 
Od kiedy w marcu 2013 ośrodek otwarł swoje podwoje w podparyskim Vitry-sur-Seine, oferuje on artystom trzy sale prób, w pełni wyposażoną salę widowiskową i dziedziniec z teatralnym audytorium jak i stylizowany ogród krajobrazowy.  
Centrum jest finansowane przez Radę Generalną departamentu Val-de-Marne, oraz z budżetu państwa i regionu. Bieżącą działalność również wspiera Rada Generalna departamentu, Regionalny Wydział Kultury, Region Ile-de-France oraz gmina Vitry-sur-Seine. Misją działającej w murach La Briqueterie CDC, czyli Centrum Rozwoju Choreografii departamentu Val-de-Marne, instytucji z 30-letnim doświadczeniem, jest między innymi:
- wspieranie twórczości choreograficznej przez współpracę przy produkcji, udostępnianie studiów i sal oraz rezydencje artystyczne. 
- promowanie choreografii wśród szerokiego grona widzów, zwłaszcza poprzez odbywający się w trybie biennale festiwal. La Briqueterie współpracuje na poziomie regionu z partnerskimi teatrami i organizacjami, na poziomie krajowym w ramach sieci Centrów Rozwoju Choreografii oraz na arenie międzynarodowej, realizując projekty w Europie i poza nią. 
- propagowanie wiedzy i pomoc w poszukiwaniu utalentowanych wykonawców poprzez działania skierowane do amatorów oraz projekty, do których zapraszani są wykonawcy z okolicznych zespołów i instytucji. CDC stara się również udostępnić szereg możliwości współpracy i rozwoju dla artystów profesjonalnych i publiczności dzięki platformie artystycznej Plaetaux oraz warsztatom tematycznym. Od 2003 r. Centrum publikuje również magazyn zatytułowany Repères, cahier de danse. La Briqueterie, kierowana od 2009 r. przez Daniela Faviera, jest przestrzenią istniejącą dla ciała w ruchu, gdzie kreowane są nowe więzi między sztuką i społecznością. 
www.alabriqueterie.com

Les Brigittines

Les Brigittines to miejsce badań i ekspresji, stworzone z myślą o artystach, którzy podróżują przez swój wyraziście zarysowany i wyjątkowy wszechświat łącząc różne formy i elementy sztuk performatywnych: ruch, grę aktorską, przestrzeń, dźwięk i obraz... nawet jeśli to ruch jest zasadniczym wektorem zmysłów i uczuć. 
Działalność Les Brigittines skupia się na trzech głównych polach: bieżących wydarzeniach sezonu artystycznego, rezydencjach twórczych (w bezpośredniej współpracy z workspacebrussels) oraz dorocznym International Festival, który odbywa się pod koniec lata. 
Nasz program ma głównie choreograficzny charakter, koncentrując się na współczesnych ujęciach różnorodnych tematów i nowych utworach scenicznych. Specjalne miejsce zarezerwowane jest dla choreografów z francuskojęzycznej Walonii, którzy mają możliwość dzialania w ramach wyjątkowego, międzynarodowego kontekstu, i gdzie każdy, artyści i widzowie, mogą doświadczyć różnic między sobą i wejść we wzajemną interakcję.  
Zasadniczą ideą projektu Brigittines jest przeświadczenie, że każda praca, utwór czy realizacja, nawet nieznana czy uznana za radykalną, jest w stanie przemówić do kogoś z nas, pod warunkiem, stara się dzielić tym co postrzegalne i opiera się na połączeniu języka i struktury. 
www.brigittines.be

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

 

W ciągu roku CK ZAMEK organizuje kilkaset imprez: koncertów, wystaw, spotkań, pokazów filmowych, warsztatów i wykładów. 
Do najważniejszych projektów należą: Festiwal Ethno Port Poznań, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema”, festiwal „Poznań Poetów”, Polska Platforma Tańca, Imieniny Ulicy Święty Marcin, polska premiera Word Press Photo.
Siedzibą jest dawny zamek cesarski, jedna z najbardziej niezwykłych budowli Poznania. Powstał on w latach 1905-1910 jako poznańska rezydencja ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II. Po I wojnie światowej zamek zmienił swoją funkcję – dawne cesarskie apartamenty na pierwszym piętrze stały się pomieszczeniami przeznaczonymi dla prezydenta Rzeczypospolitej, a znaczna część pozostałych przestrzeni użytkowana była przez Uniwersytet Poznański.
W czasie II wojny światowej zamek został całkowicie przebudowany przez nazistów. Wygląd pomieszczeń pochodzi z tego właśnie czasu. Po zakończeniu wojny zamek przez krótki czas zajmowany był ponownie przez Uniwersytet Poznański, by w 1948 stać się siedzibą władz miejskich. W połowie lat 60. ubiegłego stulecia gmach ponownie zmienił użytkownika, którym stał się Pałac Kultury. W połowie lat 90. Pałac Kultury został przekształcony w Centrum Kultury „Zamek”, które do dziś użytkuje zabytkowe wnętrza. W latach 2010-2012 nastąpiła kolejna w dziejach Zamku przebudowa, podczas której zmianom poddawany był kompleks Sali Wielkiej. 
www.ckzamek.pl

 

PATRONI MEDIALNI_________________________________________________________________________

                                                  
 

                                                 

 

           
                                         

WYDARZENIA___________________________________________________________________________

 

 

Dario La Stella
SENZA CONFINI DI PELLE

 

ADD UP > SPACE AND POWER

więcej   

Dominika Knapik
HARAKIRI FARMERS

 

I WANNA BE SOMEONE GREAT/

więcej   

Karine Ponties
”TYRAN(S)” DAME DE PIC

 

TYRAN(S) Papież, Król, Dyrektor Trzech tyranów bez królestwa

więcej   

Sara Atka/Mirjam Siefert/Julie Guiches/Benoit Lorent oraz Vincen Beeckman.
OST COLLECTIVE

 

Brukselski OST Collective działa głównie realizując projekty artystyczne w przestrzeni publicznej w postaci interwencji w konkretnych lokalizacjach.

więcej   

Clotilde Amprimoz
NIKT NIE UŚMIECHA SIĘ SERDECZNIEJ NIŻ PRZYJAZNY DUCH

 

Połączenie sztuki tańca i wideo, projekty artystyczne wplecione w codzienność.

więcej   

FOCUS FESTIWAL

 

Wszystkie działania podjęte w ramach projektu “Metamorfozy” zwieńczone zostaną podczas trzech tygodniowych festiwali.

więcej   

PAMIĘĆ W TAŃCU
dyskusja

14.05.2014  

Wezmą w niej udział: Anna Królica, Olga de Soto i Martin Nachbar oraz artyści

więcej   

dziś     w tym tygodniu     w tym miesiącu

pn wt śr cz pt so nd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      


ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
j.domzalska@ckzamek.pl
fax |+48| 61 6465 308
kasa: |+48| 61 6465 260
kasa@ckzamek.pl
czynna codziennie w g. 10-21

 

Stara wersja strony CK Zamek design by MOTOR STUDIO