IMIENINY ULICY 2015
Program

kiedy: 11.11.

W czasie tegorocznych Imienin Ulicy pragniemy radośnie się bawić ukazując jednocześnie niezwykły potencjał, jaki ma główna ulica centrum Poznania.

PROGRAM:


g. 11 – 20
KIERMASZ ŚWIETOMARCIŃSKI
na północnej nitce ulicy Św. Marcin pomiędzy ul. Kościuszki i Ratajczaka

g.12 15 / Hol Wielki,
RODZINNE WARSZTATY tworzenia tradycyjnej biżuterii / Gazeta Wyborcza
Zapraszamy na stoisko Gazety Wyborczej, gdzie z całymi rodzinami będzie można tworzyć świętomarcińską biżuterię. Wyroby jubilerskie od tysięcy lat zdobią kobiece dekolty i nadgarstki, a i wielu mężczyznom nie są obce ich bogate wzory. W czasach średniowiecza, kiedy na świat przyszedł Święty Marcin, biżuteria nawiązywała do tradycyjnych, prostych form. Pokazane będą kamienie szlachetne używane w jubilerstwie w czasach Świętego Marcina, a najmłodsi uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać dla siebie ozdoby biżuteryjne ze świętomarcińskim rogalami
w wersji mini.

g. 14 – 14.30
KOROWÓD ŚWIĘTEGO MARCINA
W korowodzie udział weźmie około 400 uczestników: aktorzy, muzycy, trzy orkiestry, w tym między innymi Orkiestra Dęta ze Swarzędza. Pojawią się także historyczne pojazdy i obiekty artystyczne, a w tle będzie można usłyszeć specjalnie przygotowaną muzykę mechaniczną.
Koordynatorem całości, twórcą większości kostiumów oraz obiektów jest Piotr Tetlak, lider Interdyscyplinarnej Grupy Teatralnej ASOCJACJA 2006.
Oprócz artystów skupionych wokół ASOCJACJI 2006 w Korowodzie pojawią się pasjonaci, rekonstruktorzy, działający w stowarzyszeniach, a także sportowcy i uczniowie szkół. Młodzież klas sportowo-obronnych, policyjnych i strażackich z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu, ubrana w mundury, będzie nieść poły płaszcza św. Marcina, którego postać utożsamiana jest z filantropią, empatią i wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka.
Poznańscy rzemieślnicy przypomną natomiast tradycję spożywania gęsiny, którą będą symbolicznie przekazywać reprezentantom Fundacji Barka. W Korowodzie Drużyna Gęsiny będzie zorganizowana wokół platformy wielkiego Imieninowego Stołu z zastawą oraz pieczonymi gęsiami, które będą niesiona na platerach przez 10 kucharzy. Towarzyszyć im będzie orkiestra dęta z Lwówka Wielkopolskiego. 
Pojawi się także grupa rekonstrukcyjna Bastion Grolman w strojach Powstańców Wielkopolskich, tym razem „dozbrojona” historycznym pojazdem pancernym Dodge 52, pochodzącym ze zbiorów Muzeum Uzbrojenia, filii Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Za powstańcami będą podążać ułani w strojach XV Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Specyficzną i lokalną atmosferę święta podkreśli dziesięć pań ubranych w tradycyjne stroje Bamberek
z Towarzystwa Bambrów Poznańskich, kultywującego tradycje, osiadłych przed wiekami w naszym regionie, migrantów z Niemiec.
Członkowie Stowarzyszenia „Lajkonik” wezmą udział w paradzie, jadąc na małych konikach, używanych na co dzień w zajęciach hipoterapii. Towarzyszyć im będzie grupa muzyczna SPNIS OGNIK.
Najważniejszym punktem Korowodu będzie oczywiście postać Św. Marcina, jadącego na białym koniu,
w asyście 35 legionistów rzymskich ze Stowarzyszenia „Bellator Societas”. „Żywy” Św. Marcin, prezentując się wspaniale na centralnej ulicy naszego miasta, będzie pozdrawiał mieszkańców i przypominał o bogatej, lokalnej tradycji, związanej z datą 11 listopada.


g. 14.30
PRZEKAZANIE KLUCZY DO MIASTA Św. MARCINOWI
uroczystość odbywa się na scenie przed Zamkiem
od wielu lat jest okazją do przypomnienia o potrzebujących pomocy, opieki i wsparcia w związku z nadchodzącą zimą
oprawa muzyczna uroczystości i koncert  zespołu HAŃBA!
Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! to czterej muzycy, których oryginalną twórczość najlepiej przedstawiają ich własne słowa: Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich
w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji.
Na ich muzyce znaczący ślad zostawiły lata spędzone w folkowych, punkowych, metalowych, indie-rockowych, a nawet elektronicznych zespołach. Wspólnie postanowili założyć zespół będący fikcją muzyczną, swoistym wehikułem czasu przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski. Uzbrojeni
w instrumentarium kapeli podwórkowej, m.in. banjo, akordeon, tubę i grzebień, grają energiczny, prosty punk, inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi.
Hańba! jest laureatem m.in. nagrody specjalnej im. Czesława Niemena 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia  Nowa Tradycja „za szczególną ekspresję i odwagę sceniczną”.


g. 15 – 20

DZIAŁANIA ANIMACYJNE NA ul. Św. MARCIN
szczegółowy program

g. 15
KONCERT KAPELI ZAMKU RYDZYŃSKIEGO, CHÓRU MĘSKIEGO ARION ORAZ GOŚCI
Sala Wielka
Wykonawcy:
Natalia Piechowiak – sopran, Sławomir Olgierd Kramm – baryton,
Chór Męski ARION CK ZAMEK / dyrygent: Jacek Pawełczak,
Capella Zamku Rydzyńskiego: Mieczysław Leśniczak, Andrzej Kulka – trąbki, Krzysztof Szafran – waltornia, Wojciech  Jeliński – puzon, Adam  Andrzejewski – tuba, Błażej  Cerajewski – instrumety  perkusyjne / kierownictwo artystyczne i prowadzenie: Mieczysław Leśniczak.
W programie:
pieśni patriotyczne, pieśni legionowe, marsze historyczne, sygnały wojskowe, muzyka popularno-rozrywkowa oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

g. 16 -18
ZAGADKA LWA – warsztaty dla dzieci

Hol Wielk i/ CK ZAMEK / wstęp wolny
Grupa teatralna Asocjacja zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty malarskie – kolejne w cyklu „Podróże lwa APA”. Tym razem wielka postać lwa pojawi się w ZAMKU i przeobrazi się w zwierzę cyrkowe. Para Szarych klownów wprowadzi chętnych w tajniki malarstwa dzięki profesjonalnym farbom Renesans. Tytuł warsztatów nawiązuje do motywu lwa, jaki pojawia się w rzeźbach Zamku Cesarskiego.

g. 17
POKAZ FILMU „GENERAŁ” Z UDZIAŁEM TAPERA PIOTRA WIZY
reż. Buster Keaton, Clyde Bruckman, USA, 1926, 107’
Sala Wielka / bilety: 10 zł

Film komediowy o okresie wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych, w reżyserii i z udziałem w roli głównej Bustera Keatona. Treść filmu przedstawia historię człowieka, który dokonał bohaterskiego czynu, odzyskując porwaną przez wroga lokomotywę o nazwie „Generał”. Historia oparta jest częściowo na prawdziwym wydarzeniu z rajdu Andrewsa w 1862.


g. 18
PIERWSZA POZNAŃSKA NIESYMFONICZNA ORKIESTRA UKULELE
koncert na scenie przed Zamkiem
Pierwszą Poznańską Niesymfoniczną Orkiestrę Ukulele tworzą muzycy – pasjonaci, których uwiodło charakterystyczne brzmienie i filigranowy rozmiar hawajskiej gitary, powszechnie znanej jako ukulele.
Repertuar PPNOU to niezwykła „szafa grająca”,  w której każdy znajdzie coś dla siebie. Muzycy  aranżują prawdziwe „perełki” światowej i polskiej muzyki rozrywkowej. Z koncertu na koncert repertuar powiększa się aby Ci, którzy z Orkiestrą zetknęli się wcześniej, nadal mogli przeżywać momenty zaskoczenia.
Każde Show to prawdziwa interakcja z publicznością. Niezależnie od tego czy jest to sala kinowa czy klub muzyczny, widownia zawsze podrywa się z miejsc i żywiołowo uczestniczy w wykonywaniu utworu. Niespodzianki muzyczne, w których to słuchacze po chwili rozpoznają przearanżowany przebój AC/DC „Highway to hell” lub „Billie Jean” Michaela Jacksona stanowią o unikatowym charakterze PPNOU.
Zespół dzięki niespożytkowanemu kapitałowi energii i inwencji twórczej jest wspaniałą propozycją muzyczną dla ludzi w każdym wieku i z różnymi upodobaniami. Wysoki poziom muzyczny i lekki, żartobliwy charakter koncertów zapewnią wspaniałą rozrywkę szerokim rzeszom melomanów.
g. 19.30
LECH JANERKA Z ZESPOŁEM

koncert na scenie przed Zamkiem
Lech Janerka – wokalista, basista, autor tekstów i kompozytor, konsekwentnie trzymający się poza wszelkimi trendami, od blisko 30 lat jest jedną z najbardziej oryginalnych osobowości polskiej muzyki rockowej.


g. 21
POKAZ SZTUCZNYCH OGNI

_____


wystawy czynne w g. 12-20   

MALARZE NORMANDII. DELACROIX, COURBET, RENOIR, MONET I INNI
Sala Wystaw / bilety: normalny: 18 zł, ulgowy: 14 zł, grupowy: 10 zł (grupa min. 15 osób, opiekun: wstęp wolny), Karta Rodziny Dużej: 10 zł /osoba

NIE TYLKO MIASTO – WYSTAWA PRAC PROF. WIESŁAWA KRZYŻANIAKA
Hol Wielki / wstęp wolny

MONOLOG DO OKNA
MALARSTWO / BOGDAN WOJTASIAK Z CYKLU STUDIA CODZIENNEJ GRY
Galeria Sztuki Współczesnej Profil / wstęp wolny

 

        

 
                  

 


    
 

dziś     w tym tygodniu     w tym miesiącu

pn wt śr cz pt so nd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

 

Stara wersja strony CK Zamek design by MOTOR STUDIO