PAW KRÓLOWEJ
według Doroty Masłowskiej
w wyk. Narodowego Starego Teatru w Krakowie

kiedy: 29.04., g. 20
gdzie: Sala Wielka
cena biletu: 40 zł (ulgowe), 50 zł (normalne)

ostanie bilety dostępne w kasie CK ZAMEK

Bohaterami „Pawia królowej”, jadowitej i bezkompromisowej powieści Doroty Masłowskiej, są niezbyt rozgarnięte, karykaturalnie przedstawione postaci, których jedynym marzeniem jest medialny rozgłos. Zżera ich pragnienie, by dostać się do grona celebrytów. Język powieści to zrytmizowany potok, genialnie spreparowany z reklamowych i politycznych sloganów, notatek prasowych, piosenek, telewizyjnych newsów i młodzieżowego slangu. Całość przybiera postać monologu stylizowanego na piosenkę hiphopową.

W spektaklu krakowskiego Starego Teatru czwórka ubranych w białe, tenisowe stroje aktorów zamknięta została w zielonym boksie, by stamtąd atakować widownię frazami Masłowskiej. Ta językowa amunicja, wyrzucana z prędkością karabinu maszynowego, nieodparcie śmieszy, ale równocześnie przeraża.

„Paw Królowej” tuż po premierze zyskał w Krakowie status przedstawienia niemal kultowego. Bilety schodzą na pniu. Łatwo zdyskredytować ten nagły sukces jako zbyt łatwy, zarzucając spektaklowi stosowanie tanich, populistycznych chwytów. Problem w tym, że wszystkie potencjalne zarzuty zawczasu zostały wzięte pod uwagę, nazwane, wypowiedziane ze sceny i tym samym rozbrojone. ‘(..) dosadność i wulgarność ma na celu do spektaklu zachęcenie osób, które nigdy by na spektakl w teatrze inaczej nie przyszły, osób mniej lub wcale nieinteligentnych jak również nieletnich i wycieczek szkolnych. Ma to je rozweselić, ma to być bardzo śmieszne.’ I jest. Jest również piekielnie inteligentne i zachwycająco impertynenckie – napisała w recenzji Joanna Wichowska, e-teatr.pl

reżyseria: Paweł Świątek
adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła
scenografia: Marcin Chlanda
obsada:Paulina Puślednik, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Wiktor Loga-Skarczewski

premiera: 27.10.2012r., Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie


Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach projektu „IV edycja festiwalu re_wizje w Małopolsce” ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

Dyskusyjny Klub Teatralny zaprasza do udziału w wydarzeniach związanych ze spektaklem "Paw Królowej".

Pierwszym z nich (28.04. g. 17 Sala Kinowa) będzie projekcja roboczego zapisu spektaklu "Między nami dobrze jest" wg Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa, poprzedzona prelekcją Magdaleny Rewerendy.

Drugim - wspólna dyskusja zaraz po spektaklu, 29.04. około g. 21.30 w Sali Prób, podczas której spróbujemy określić fenomen twórczości Doroty Masłowskiej oraz jej języka i styla przekładanego na inne dziedziny sztuki. W spotkaniu udział wezmą: reżyser Paweł Świątek, Magdalena  Rewenda, Anna Szamotuła oraz dr Tomasz Kowalski. Rozmowę poprowadzi Maria Marcinkiewicz-Górna.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w proponowanych spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. Osoby pragnące stać się jego stałymi członkami proszone są o kontakt z Marią Marcinkiewicz-Górną – adres mailowy:
dkt@ckzamek.pl

 
 


 

 

Stara wersja strony CK Zamek design by MOTOR STUDIO